Návody

Na této stránce vám dávám zdarma ke stažení různé předlohy a písankové listy. Používám je na svých kurzech, nenajdete v nich proto žádnou teorii. Budu také postupně přidávat základní návody a tipy pro psaní na různé materiály, abyste si některé věci mohli vyzkoušet sami :) Takže začínáme a já slibuji, že budu dále rozšiřovat! 

Ke stažení

Stáhnout si můžete zvlášť linkovaný podklad (osobně mi nevyhovují tečkované, protože se v nich ztrácím :), dále na procvičení základní tahy a také jednotlivá písmenka. Píšu nejčastěji falešnou kaligrafií a proto zde najdete i vzor abecedy falešné kaligrafie. Doporučuji tisknout na vysokogramážní hlazený papír (používám xeroxový 160g/m2). Křídový papír mi nesedí, brush pen po něm až moc klouže a také se vám mohou písmenka rozmazat. Obyčejný papír je zase moc savý a brush pen vám brzy zničí. Hlazený papír je podle mě zlatý střed :)

Na písanky pro velký brush pen používám Tombow Dual Brush Pen N 15 (jeho druhou stranu můžete pohodlně použít na falešnou kaligrafii) a brzy přidám i podklady pro malý brush pen, můj nejoblíbenější je Tombow Fudenosuke.

Psaní na dřevo a překližku

Překližkové destičky najdete v hobby marketech nebo v mnoha eshopech na tvoření. Natřete je tenkovrstvou lazurou (barva na ploty :) a nechte dokonale uschnout, ideálně několik dní!

Pomocí pravítka a bílé tužky (křída v tužce, nejlepší je STABILO All 8052), si lehce předkreslete linky a poté i váš vymyšlený návrh. Nebojte se, tužka potom půjde smýt, ale příliš netlačte

A teď hurá do obtahování! Používám lakové nebo olejové popisovače (moje oblíbená je Posca). Při psaní textu si rovnou dokreslujte silné linky pomocí falešné kaligrafie a poté dobarvěte.

Celý text doporučuji pro dokonalé krytí ještě jednou obtáhnout. Po důkladném zaschnutí můžete bez problému přetřít vlhkým hadříkem a bílou křídu setřít. A máte hotovo! :)

Psaní na sklo a plexisklo

Výřezy z plexiskla není tak snadné sehnat, proto jsem vám je dala do prodeje v záložce Katalog.Před psaním je dobré povrch nejdříve odmastit propylalkoholem (je to běžný čistič ve spreji).

Návrh textu si pohodlně rozmyslete a předkreslete na papír. Doporučuji si rovnou předkreslit i linky na falešnou kaligrafii, abyste je mohli rovnou vyplňovat, než popisovač zaschne.

Nejlepší popisovače na plexisklo jsou Sharpie Oil Based. Po zaschnutí jsou velmi odolné, ale nejsou u nás zatím k dostání (jen na Amazonu). Velmi dobrý je ale i Molotow One4All.

Finální text je voděodolný. Pokud se vám obtahování návrhu nepovede, nebo někde přetáhnete, jsou popisovače velmi lehce smývatelné propylalkoholem nebo odlakovačem.

Nezapomeňte své výtvory sdílet s hashtagem #lesopisujeme :)