Návody a ke stažení

Líbí se vám krasopis, ale nechcete jít hned na kurz? Chtěli byste si ho nejdřív jen "osahat"? Níže najdete zdarma ke stažení a tisku některé stránky z mých písankových listů. V dalším kroku si můžete podle návodů zkusit psát na různé druhy materiálů.

Hledáte inspiraci, potřebujete poradit, nebo se chcete jen pochlubit svými pokroky? Možná s krasopisem začínáte, nebo už ho máte v malíčku, ale chcete ho posunout někam dál... 


Jak vlastně držet tu divnou fixu? :) 

Proč a jakým způsobem střídat tenké a široké linky? 

Na to dřevo se nepíše tak snadno, jak to vypadá?

Na plexisklo a další materiály se píše ještě hůř !!! :D


Zdarma ke stažení pro velký brush pen

Na písankové listy pro velký brush pen používám Tombow Dual Brush Pen N 15 (jeho druhou stranu můžete použít na kreslení detailů nebo falešnou kaligrafii). Doporučuji tisknout na vysokogramážní hlazený papír (například 160g/m2 od Color Copy).

Zdarma ke stažení pro malý brush pen

Na písankové listy pro malý brush pen používám Tombow Brush Pen Fudenosuke (pro začátečníky je lepší varianta s tvrdým hrotem. Doporučuji tisknout na vysokogramážní hlazený papír (například 160g/m2 od Color Copy).


Při práci se speciálními popisovači na netradiční druhy materiálů musíte psát pomocí falešné kaligrafie, kdy široké linky dokreslujete. Stáhněte si abecedu falešné kaligrafie:


Psaní na dřevo 

Překližkové nebo dřevěné destičky najdete v hobby marketech nebo v eshopech na tvoření. Natřete je tenkovrstvou lazurou (barva na ploty :) a nechte několik dní dokonale uschnout.

Pomocí pravítka a bílé tužky (křída v tužce, nejlepší je STABILO All 8052), si lehce předkreslete linky a poté i váš vymyšlený návrh. Nebojte se, křída potom půjde dobře smýt.

A teď hurá do obtahování! Používám popisovače na akrylové bázi (moje oblíbená je POSCA). Při psaní textu si rovnou dokreslujte silné linky pomocí falešné kaligrafie a poté dobarvěte.

Celý text doporučuji pro dokonalé krytí ještě jednou obtáhnout. Po důkladném zaschnutí můžete bez problému přetřít vlhkým hadříkem a bílou křídu setřít. A máte hotovo! :)

Psaní na plexisklo

Výřezy z plexiskla není tak snadné sehnat, zkuste se po nich podívat třeba na Fleru. Před psaním je nutné sundat  ochrannou fólii. Když si plexisklo moc "umatláte", odmastěte propylalkoholem.

Návrh textu si pohodlně rozmyslete a předkreslete na papír. Doporučuji si rovnou předkreslit i linky na falešnou kaligrafii, abyste je mohli rovnou vyplňovat, než popisovač zaschne.

Nejlepší popisovače na plexisklo jsou Sharpie Oil Based. Po zaschnutí jsou velmi odolné, ale nejsou u nás zatím k dostání (jen na Amazonu). Velmi dobrý je také Molotow One4All.

Finální text je voděodolný. Pokud se vám obtahování návrhu nepovede, nebo někde přetáhnete, jsou popisovače velmi lehce smývatelné propylalkoholem nebo odlakovačem.

Psaní na porcelán

Důležité je si hrnek odmastit. Určitě umýt jarem a pak klidně ještě alkoholovým čističem. Barva vám bude potom lépe chytat i držet. Většinou píšu i v jednorázových rukavicích, protože každý otisk je znát :)

Hrníčky můžete použít jak porcelánové, tak klidně i kameninové. Návrh si předkreslete tužkou, půjde vám potom snadno smýt. To ale udělejte raději až po zapečení v troubě, ať si popisovač nerozmažete.

A teď se dostáváme k popisovačům. Vyzkoušela jsem jich hodně a opravdu nefunguje ani Posca, Pilot, Molotow a Edding, přestože to v návodu slibují. Nejlépe se mi osvědčily značky MARABU a KREUL. 

Teď musíte nechat hrnek alespoň 4 hodiny zaschnout. Potom zapékáte v troubě, na 160°C (já peču 90 minut). Stále na ně musíte být ale opatrní, nesvědčí jim časté mytí v myčce nebo drhnutí drátěnkou :)


Není to tak snadné, jak se na první pohled zdá?