Návody

Líbí se ti krasopsaní a chceš si ho vyzkoušet? Nebo už krasopis dobře znáš a pokukuješ po technikách psaní na jiné materiály, než jen papír? Níže najdeš zdarma ke stažení základní tahy pro začátečníky a také návody pro psaní na netradiční materiály pro pokročilé.


Chceš začít s krasopisem z pohodlí domova?

Potřebuješ provést základy krasopsaní krok po kroku?

Hledáš materiály pro tvorbu vlastních jmenovek?

Baví tě sledovat různé krasopisné tipy a triky, nebo chceš poradit?


Zdarma ke stažení 

Chceš začít s tréninkem hned? Stáhni si základní tahy jak pro malý, tak pro velký brush pen a pusť se do toho! Procvič je mnohokrát a důkladně, než se pustíš do psaní písmen a celých slov.


Psaní na dřevo 

Překližku nebo jakékoli dřevěné dekorace najdete v hobby marketech nebo obchodech pro tvoření. Dřevěné jmenovky můžete koupit v našem e-shopu ZDE. Natřete je tenkovrstvou lazurou (barva na ploty) a nechte je několik dní dokonale uschnout.

Pomocí bílé tužky (nejlepší je akvarelová pastelka Stabilo All 8052), si  předkreslete linky a poté i váš návrh. Nebojte se, tužka potom půjde dobře smýt a je vždy dobré si vše pečlivě připravit, než začnete psát rovnou popisovačem. Pak už není cesty zpět :)

A teď hurá do obtahování! Používám popisovače na akrylové bázi (moje oblíbené jsou Posca, Molotow One4All nebo Artmagico). Při psaní textu si rovnou dokreslujte široké tahy (ty směrem dolů) pomocí falešné kaligrafie a poté je vybarvěte.

Celý text doporučuji pro dokonalé krytí ještě jednou obtáhnout druhou vrstvou. Po důkladném zaschnutí můžete bez problémů smýt bílou tužku vodou a houbičkou. Nebojte se, nátěr i popisovače jsou voděodolné.  A máte hotovo! :)


Psaní na   plexisklo

Výřezy z plexiskla není tak snadné sehnat. Plexisklové jmenovky můžete koupit v našem e-shopu ZDE.  Před psaním z něj sundejte  ochrannou fólii. Pokud máte sklo či plexisklo "omatlané", vyleštěte ho suchým hadříkem nebo případně odmastěte propylalkoholem.

Návrh textu si pohodlně rozmyslete a předkreslete na papír. Doporučuji si rovnou předkreslit i linky na falešnou kaligrafii, abyste je mohli rovnou vyplňovat, než popisovač zaschne. Počítejte s tím, že na plexisklo se píše o něco hůře než třeba na dřevo.

Nejlepší popisovače na plexisklo jsou buď ty akrylové (Molotow One4All nebo třeba Artmagico), ale můžete zkusit také lakové popisovače. Drží na hladkém povrchu o něco lépe. Teď už můžete začít psát na plexisklo, nebo si třeba udělat hezkou výzdobu na okna.

Finální nápis je voděodolný. Pokud se vám obtahování návrhu nepovede, nebo někde přetáhnete, dají se popisovače snadno smýt čisticími přípravky s obsahem alkoholu, nebo třeba obyčejným odlakovačem. Z plexisklem zacházejte opatrně, je náchylné na poškrábání.


Psaní na  sklo a porcelán

Důležité je si hrnek odmastit. Určitě umýt jarem a pak klidně ještě alkoholovým čističem. Barva vám bude potom lépe chytat i držet. Většinou píšu i v jednorázových rukavicích, protože každý otisk je znát :)

Hrníčky můžete použít jak porcelánové, tak klidně i kameninové. Návrh si předkreslete tužkou, půjde vám potom snadno smýt. To ale udělejte raději až po zapečení v troubě, ať si popisovač nerozmažete.

A teď se dostáváme k popisovačům. Vyzkoušela jsem jich hodně a opravdu nefunguje ani Posca, Pilot, Molotow a Edding, přestože to v návodu slibují. Nejlépe se mi osvědčily značky MARABU a KREUL. 

Teď musíte nechat hrnek alespoň 4 hodiny zaschnout. Potom zapékáte v troubě, na 160°C (já peču 90 minut). Stále na ně musíte být ale opatrní, nesvědčí jim časté mytí v myčce nebo drhnutí drátěnkou :)