Návody

Líbí se vám krasopis, ale nechcete jít hned na kurz? Chcete si ho nejdřív jen "osahat" ? Níže najdete zdarma ke stažení a tisku některé stránky z mých písankových listů. V dalším kroku si můžete podle návodů zkusit psát na různé druhy materiálů.


Jak vlastně držet tu divnou fixu? :) 

Proč a jakým způsobem střídat tenké a široké linky? 

Na to dřevo se nepíše tak snadno, jak to vypadá?

Na plexisklo a další materiály se píše ještě hůř !!! :D


Zdarma ke stažení:

Doporučuji tisknout na vysokogramážní hlazený papír. Křídový papír nemám ráda, brush pen po něm moc klouže a text se rozmaže. Obyčejný papír je zase hrubý a brush pen vám brzy zničí. 

Podklady pro velký brush pen

Na písankové listy pro velký brush pen používám Tombow Dual Brush Pen N 15 (jeho druhou stranu můžete pohodlně použít na kreslení detailů nebo falešnou kaligrafii).

Podklady pro malý brush pen

Na písankové listy pro malý brush pen používám Tombow Brush Pen Fudenosuke.


Psaní na dřevo a překližku

Překližkové destičky najdete v hobby marketech nebo v mnoha eshopech na tvoření. Natřete je tenkovrstvou lazurou (barva na ploty :) a nechte dokonale uschnout, ideálně několik dní.

Pomocí pravítka a bílé tužky (křída v tužce, nejlepší je STABILO All 8052), si lehce předkreslete linky a poté i váš vymyšlený návrh. Nebojte se, tužka potom půjde smýt, ale příliš netlačte

A teď hurá do obtahování! Používám lakové nebo olejové popisovače (moje oblíbená je Posca). Při psaní textu si rovnou dokreslujte silné linky pomocí falešné kaligrafie a poté dobarvěte.

Celý text doporučuji pro dokonalé krytí ještě jednou obtáhnout. Po důkladném zaschnutí můžete bez problému přetřít vlhkým hadříkem a bílou křídu setřít. A máte hotovo! :)

Psaní na sklo a plexisklo

Výřezy z plexiskla není tak snadné sehnat, proto jsem vám je dala do prodeje v záložce Katalog.Před psaním je dobré povrch nejdříve odmastit propylalkoholem (je to běžný čistič ve spreji).

Návrh textu si pohodlně rozmyslete a předkreslete na papír. Doporučuji si rovnou předkreslit i linky na falešnou kaligrafii, abyste je mohli rovnou vyplňovat, než popisovač zaschne.

Nejlepší popisovače na plexisklo jsou Sharpie Oil Based. Po zaschnutí jsou velmi odolné, ale nejsou u nás zatím k dostání (jen na Amazonu). Velmi dobrý je ale i Molotow One4All.

Finální text je voděodolný. Pokud se vám obtahování návrhu nepovede, nebo někde přetáhnete, jsou popisovače velmi lehce smývatelné propylalkoholem nebo odlakovačem.

Psaní na porcelán a kameninu

Důležité je si hrnek odmastit. Určitě umýt jarem a pak klidně ještě alkoholovým čističem. Barva vám bude potom lépe chytat i držet. Většinou píšu i v jednorázových rukavicích, protože každý otisk je znát :)

Hrníčky můžete použít jak porcelánové, tak klidně i kameninové. Návrh si předkreslete tužkou, půjde vám potom snadno smýt. Ale udělejte to raději až po zapečení v troubě, ať si popisovač nerozmažete.

A teď se dostáváme k popisovačům. Vyzkoušela jsem jich hodně a opravdu nefunguje ani Posca, Pilot, Molotow a Edding, přestože to v návodu slibují. Nejlépe se mi osvědčila značka MARABU (Porcelain painter). 

Teď musíte nechat hrnek alespoň 4 hodiny zaschnout. Potom zapékáte v troubě, na 160°C (já peču 90 minut). Stále na ně musíte být ale opatrní, nesvědčí jim časté mytí v myčce nebo drhnutí drátěnkou :)


Není to tak snadné, jak se na první pohled zdá?