Návody a ke stažení

Líbí se vám krasopis, ale nechcete jít hned na kurz? Chtěli byste si ho nejdřív jen "osahat"? Níže najdete zdarma ke stažení a tisku některé stránky z mých písankových listů. V dalším kroku si můžete podle návodů zkusit psát na různé druhy materiálů.

Jak vlastně držet tu divnou fixu? :) 

Proč a jakým způsobem střídat tenké a široké linky? 

Na to dřevo se nepíše tak snadno, jak to vypadá?

Na plexisklo a další materiály se píše ještě hůř !!! :D


Zdarma ke stažení pro velký brush pen

Na písankové listy pro velký brush pen používám Tombow Dual Brush Pen N 15 (jeho druhou stranu můžete použít na kreslení detailů nebo falešnou kaligrafii). Doporučuji tisknout na vysokogramážní hlazený papír (například 160g/m2 od Color Copy).

Zdarma ke stažení pro malý brush pen

Na písankové listy pro malý brush pen používám Tombow Brush Pen Fudenosuke (pro začátečníky je lepší varianta s tvrdým hrotem. Doporučuji tisknout na vysokogramážní hlazený papír (například 160g/m2 od Color Copy).


Při práci se speciálními popisovači na netradiční druhy materiálů musíte psát pomocí falešné kaligrafie, kdy široké linky dokreslujete. Stáhněte si abecedu falešné kaligrafie:

Psaní na dřevo a překližku

Překližkové destičky najdete v hobby marketech nebo v mnoha eshopech na tvoření. Natřete je tenkovrstvou lazurou (barva na ploty :) a nechte dokonale uschnout, ideálně několik dní.

Pomocí pravítka a bílé tužky (křída v tužce, nejlepší je STABILO All 8052), si lehce předkreslete linky a poté i váš vymyšlený návrh. Nebojte se, tužka potom půjde smýt, ale příliš netlačte

A teď hurá do obtahování! Používám popisovače na akrylové bázi (moje oblíbená je Posca). Při psaní textu si rovnou dokreslujte silné linky pomocí falešné kaligrafie a poté dobarvěte.

Celý text doporučuji pro dokonalé krytí ještě jednou obtáhnout. Po důkladném zaschnutí můžete bez problému přetřít vlhkým hadříkem a bílou křídu setřít. A máte hotovo! :)

Psaní na sklo a plexisklo

Výřezy z plexiskla není tak snadné sehnat, proto jsem vám je dala do prodeje v záložce Katalog.Před psaním je dobré povrch nejdříve odmastit propylalkoholem (je to běžný čistič ve spreji).

Návrh textu si pohodlně rozmyslete a předkreslete na papír. Doporučuji si rovnou předkreslit i linky na falešnou kaligrafii, abyste je mohli rovnou vyplňovat, než popisovač zaschne.

Nejlepší popisovače na plexisklo jsou Sharpie Oil Based. Po zaschnutí jsou velmi odolné, ale nejsou u nás zatím k dostání (jen na Amazonu). Velmi dobrý je ale i Molotow One4All.

Finální text je voděodolný. Pokud se vám obtahování návrhu nepovede, nebo někde přetáhnete, jsou popisovače velmi lehce smývatelné propylalkoholem nebo odlakovačem.

Psaní na porcelán a kameninu

Důležité je si hrnek odmastit. Určitě umýt jarem a pak klidně ještě alkoholovým čističem. Barva vám bude potom lépe chytat i držet. Většinou píšu i v jednorázových rukavicích, protože každý otisk je znát :)

Hrníčky můžete použít jak porcelánové, tak klidně i kameninové. Návrh si předkreslete tužkou, půjde vám potom snadno smýt. Ale udělejte to raději až po zapečení v troubě, ať si popisovač nerozmažete.

A teď se dostáváme k popisovačům. Vyzkoušela jsem jich hodně a opravdu nefunguje ani Posca, Pilot, Molotow a Edding, přestože to v návodu slibují. Nejlépe se mi osvědčila značka MARABU (Porcelain painter). 

Teď musíte nechat hrnek alespoň 4 hodiny zaschnout. Potom zapékáte v troubě, na 160°C (já peču 90 minut). Stále na ně musíte být ale opatrní, nesvědčí jim časté mytí v myčce nebo drhnutí drátěnkou :)


Není to tak snadné, jak se na první pohled zdá?